Amerikan Zulmünden Kaçan Seyitler Ailesi Kuru Ekmeğe Muhtaç
Irak'ta Amerikan zulmünden kaçarak Şanlıurfa'ya gelen ve aslen seyit olan aile adeta kuru ekmeğe muhtaç…
21/04/2012

ŞANLIURFA -Irak'ın başkenti Bağdat'a 120 km uzağında bulunan Felluce'nin Samuray kasabasında yaşayan ve aslen Peygamber efendimiz Hz Muhammed'in (s.a.v) soyundan olan Seyidler ailesi Amerikan zulmünden kaçarak Şanlıurfa'ya geldi.


 


Yaklaşık 4 ay önce Şanlıurfa'ya gelen ailenin dindarlığı dikkat çekiyor. Hayırsever bir Urfalı bir vatandaşın 4 aylığına kiraladığı evde oturan Seyidler ailesi çok büyük sıkıntılar içinde yaşıyor. 4 aylık kiraları biten aile ne yapacağını şaşırmış durumda. Irak'ta yaşanan Amerikan zulmünde 6 yakın akrabasını kaybeden aile, akrabalarının Irak'ı terk etmesi üzerine yalnız kalmış ve en sonunda onlarda dayanamayıp ülkeye terk etmiş.

Türkiye sığınan aile şimdi yoklukla mücadele ediyor. İş bulamayan aile fertleri parasızlık yüzünden perişan durumda.


 


Sıkıntılarını dile getiren ailenin büyüğü Muhammed Said, "Biz Müslüman kardeşlerimize yük olmak istemiyoruz. Bize iş bulsunlar yeter. 25 yaşında olan bir oğlum var , berberlik mesleği var. Kendisine bir işyeri açılması için yardımcı olunabilir. Biz de burada çalışır ve geçimimizi temin edebiliriz. Şuan asli ihtiyacımız ev kirası, acil isteniyor ve yıllık 2500 TL' dır. Bize çalışabilmemiz için imkânlar verilse çalışıp kendimizi geçindirebiliriz ve kimseye yük olmayız" dedi.


 


Yar Der Aileye Yardım Etti; Ancak Yardımlar Yetersiz

Aile'ye yardım elini uzatan Şanlıurfa Yardım Eli Derneği (YAR-DER) İlk etapta aileye yatak, yogan, battaniye, kuru gıda ve 500 TL'lik nakdi yardımda bulundu.Peygamberimizin torunları olan bu aileye Kutlu Doğum ayında oldukları bu dönemde daha çok sahip çıkılması gerektiğini belirten Şanlıurfa Yardım Eli Derneği Başkanı İ. Halil Bilen "Bütün duyarlı Müslümanlardan yardım bekliyoruz. Yardım etmek isteyenler öncelikle bu aileye çalışabilecekleri iş imkânı sağlasalar daha iyi olur. Çünkü anladığımız kadarıyla kimseye yük olmak istemiyorlar. İlk etapta çalışabilecekleri bir iş istiyorlar. Yardımda bulunmak isteyen hayırseverler bizim iletişim adreslerimizden ulaşabilirler. Aileye yardım etmek isteyen hayırseverler 0414 215 37 97 telefonu arayarak yada Kuveyt Türk bankası Şanlıurfa Şubesi hesabı: 999 111 hesap numarasından yardımlarını ulaştırabilirler" dedi. (Mehmet Demir-İLKHA)