117 Aileye ‘Merhamet Eli’ Uzandı

Bingöl Merhamet Eli Derneği, Mart ayı faaliyet raporunu kamuoyuyla paylaştı. Yardım derneği Mart ayında 117 mağdur ve yardıma muhtaç aileye toplam 9 bin 169 TL değerinde yardımda bulundu
10/04/2016Bingöl’de yaptığı hayırlı hizmetleriyle adını duyuran Umut Kervanı Platformu’na üye olan Merhamet Eli Derneği, Mart ayında yaptığı çalışmalarla ilgili bir yazılı açıklama yaptı.

“İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE YARDIM ELİNİ UZATTIK”

Yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler veren Merhamet Eli Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Refik Gönül, “Mart Ayı içerisinde yaptığımız yardımların miktarı şu şekildedir: 51 aileye gıda yardımında bulunduk. (Bunun nakit karşılığı 3.710,00 TL’dir) 8 aileye nakit yardımında bulunduk (Bunun toplamı 2.450.00 TL’dir), 58 aileye kırmızı et yardımında bulunduk. (Bunun nakit karşılığı 3.009,00 TL’dir) Mart Ayı içerisinde toplamda 117 aileye yaptığımız yardımların tutarı 9.169,00 TL’dir. Bingöl Merhamet Eli Derneği olarak bizler imkânlarımız oluştukça her ay olduğu gibi bu ayda ihtiyaç sahibi ailelerimize yardım elini uzattık. Bu yardımlarda katkısı ve emeği geçen tüm hayırseverlerden cenabı Allah razı olsun” dedi.

İNFAK, KİŞİNİN ŞAHSİYETİNİ GELİŞTİRİR”

İnfak etmenin şükrün bir gereği olduğunu anımsatan Gönül, “Allah’tan başka yaratıcı olmadığından mülkün tek sahibi O’ dur. O elimiz altındaki bütün nimetleri emanet olarak vermiştir. Hayatı ve ölümü, kimin iyi bir iş ortaya koyacağını göstermek, imtihan etmek üzere o yaratmıştır. Maddî imkânlarımızın da ihtiyacımızdan fazla olan kısmını, muhtaçlara dağıtma şerefi ile bizi şereflendirmek istemektedir. İnfak, her şeyden önce serveti bize nasip eden Rabbimize bir teşekkür, yani şükür görevini yerine getirmedir. Nimetini tanımamadan, nankörlük etmeden kurtuluştur. “Yapılan yardım, yoksulun eline girmeden önce Rahman’ın eline ulaşır.” Hadisi şeriflerde bu gerçeği belirtmektedir. Diğer taraftan infak, vereni geliştirir, olgunlaştırır. Şu ayet-i kerime bunu açıkça bildirir: “Müminlerin mallarından zekât al ki bununla onları temizleyesin ve arındırasın.” (Tevbe Suresi, 103. ayet) Evet infak, kişinin şahsiyetini geliştirir. Yaratılışta eşitimiz olan ihtiyaç sahibi bir kardeşimizi sıkıntısından kurtarma hazzını tattırır. Din kardeşinin gönlünü kazanma, duasını alma sevincini yaşatır. Böylece karşılıklı bir etkileşimle maşeri vicdanı, toplumu da eğitir” diye konuştu.

“İNFAK ALLAH’IN HOŞNUTLUĞUNU KAZANDIRIR”

İnfakın faniye aldanmamayı öğrettiğine vurgu yapan Gönül, “Müslüman infak ederek malına güvenmeyi bırakır, Rabbine güvendiğini ortaya kor. Bu da onun imanını güçlendirir, kişiliğini kuvvetlendirir. İstikbal endişesinden, maddî sebeplere ve şartlara esir olmaktan kurtarır. Allah Teâlâ kuluna değer kazandırmak için, onun vermesini istiyor. Böylece veren insan, kendini aşıyor, içinde şeytana yardımcı olan hislere karşı koyuyor, fâniye aldanmamayı öğreniyor. İnsanın bu mertebeyi kazanması, Allah katında, onun çok mal sahibi olmasından veya çok mal harcamasından daha önemlidir. Ne mutlu Allah yolunda malını harcayan o kimseye ki infak ettiği fâni mal ile bâki Allah’ı, O’nun hoşnutluğunu kazanır. En üstün mertebe olan “rıza” mertebesine yükselir. Önümüzdeki perşembeyi cumaya bağlayan gün Regaip kandili ve üç ayların başlangıcını haber vermektedir. Çağrımız hayır ve hasenatın daha da katlanıp Allah tarafın kullarını mükâfatlandırması, bu zamanlalar dilimin de meydana gelmektedir. İnşallah duyarlı tüm hayırseverler fakir ve muhtaç aileler için ellerinden geleni yapacaklarını temenni ediyoruz. Bu yardımlarda katkısı ve emeği geçen tüm hayırseverlerden cenabı Allah razı olsun” şeklinde konuştu.